Kategori: Jeoloji

rum suresi Rum Suresi Kerâmeti 1

Rum Suresi Kerâmeti

Rumlar, yakın bir yerde (adna al-Ard) yenilgiye uğratıldılar. Onlar yenilgilerinden sonra birkaç yıl (bıd-ı sinin) içinde galip geleceklerdir. Önce de, sonra da emir Allah’ındır….

kita kaymasi Yürüyen Dağlar 1

Yürüyen Dağlar

Sen dağları görürsün de, onları yerinde durur sanırsın. Oysa onlar bulutların yürümesi gibi yürümektedirler. (Bu,) her şeyi sapasağlam yapan Allah’ın sanatıdır. Şüphesiz ki O,…

El-Zehravi

(Endülüs ? – 1013)
Cerrahi aletler islamDünyada bugün kullanılan cerrahi aletlerin tümünün nihai dizaynları Endülüs Emevilerinden El Zehravi’ye aittir. Neşter, kemik testereleri, göz ameliyatı makaslarının da aralarında bulunduğu 200 cerrahi alet modern tıpta da hala kullanılır.

Hayvan bağırsaklarından yaptığı iplikle attığı dikişlerin kendi kendine kaybolduğunu da Zehravi keşfetmiş ve yine hayvan bağırsaklarından ilk kapsülü yapmıştır.

Al-Zehravi’nin başlıca eseri, tıbbi uygulamalara ilişkin otuz ciltlik bir ansiklopedi olan Kitab ul-Tasrif’tir. Bu eserin cerrahi bölümü daha sonra Latince’ye çevrilerek popülerlik kazanmış ve sonraki beş yüz yıl boyunca Avrupa’da standart ders kitabı haline gelmiştir.