Kategori: Tarih

Krallar ve Firavunlar 2

Krallar ve Firavunlar

Hz. Yusuf’un hükümdarı bir Kral mıydı yoksa Firavun muydu? “Hiyeroglif” olarak adlandırılan eski Mısır dilini anlamamızdaki ilerlemeler, Kuran’ın Mısır ile ilgili olarak ‘Firavun’ ve…

rum suresi Rum Suresi Kerâmeti 1

Rum Suresi Kerâmeti

Rumlar, yakın bir yerde (adna al-Ard) yenilgiye uğratıldılar. Onlar yenilgilerinden sonra birkaç yıl (bıd-ı sinin) içinde galip geleceklerdir. Önce de, sonra da emir Allah’ındır….

Firavun'un Korunan Cesedi 1

Sonrakiler İçin İbret

Derken İsrâiloğulları’nı denizin öteki yakasına geçirdik. Firavun ve ordusu da haksız yere onlara saldırmak üzere peşlerine düşmüştü. Sonunda Firavun boğulmak üzereyken şöyle dedi: “Elhak…

Abbas Kasım İbn Firnas

(Endülüs 810 – 888)

İbn-i Firnas - İslam ve havacılıkTarihi kaynaklar Endülüslü İbn-i Firnas’ın da uzun çalışmalar sonunda yeni bir keşifte bulunup bir cihaz yaptığını, üzerine kumaş geçirip kanat yerine büyük kuş kanatları taktığını ve bu âleti çalıştırarak havalanıp uçtuğunu kaydeder.

Üstelik havada uzun süre kuşlar gibi süzüldüğünü, daha sonra da yavaşça yere indiğini söyler. Abbas Kasım’ın bu başarısı Batı’da uçak yapıp uçmayı başaran Wright Kardeşler’den 1023 yıl öncesine rastlamaktadır.

Kumdan cam imalatını ilk bulan kişi olarak tarihe geçmiş olup düzeltme kabiliyeti olan camı keşfederek gözlüğün mucidi olduğu kabul edilir. Güneş ve gezegenleri hareket halinde gösteren bir “Planetaryum” (Gök Atlası) da yapmıştır. İbn-i Firnas, bu cihazla yıldızlarla birlikte hava bulutu ve şimşekleri de inceliyordu.