Bu internet sitesinde dini hakikatlerin manevi tesirlerinden ziyade maddi tesirlerine değindik. Amaç hiçbir şekilde manevi yönleri hafife almak değildir. Asıl amacımız günümüzde bilime verilen önem sebebi ile dini gerçeklerin bazı çevrelerce bilim dışı görülmesinden kaynaklanmaktadır. İslam tüm zamanlara hitap eden daimi ve akılcı bir dindir.

Sonrakiler İçin İbret

Derken İsrâiloğulları’nı denizin öteki yakasına geçirdik. Firavun ve ordusu da haksız yere onlara saldırmak üzere peşlerine düşmüştü. Sonunda Firavun boğulmak üzereyken şöyle dedi: “Elhak inandım ki, İsrâiloğulları’nın iman ettiğinden başka tanrı yokmuş! Ben de artık kendini O’na teslim edenlerden biriyim.”

Şimdi mi? Halbuki daha önce hep baş kaldırmış ve bozguncular arasında yer almıştın.

İşte bugün senin cesedini kurtaracağız ki, senden sonra gelenler için bir ibret olsun! İnsanların pek çoğu gösterdiğimiz delillerin bilincinde değildirler.

(Yûnus Suresi 90-92 Ayetler)

Hz. Musa’nın peygamberliğini inkar eden Firavun 3000 yıldan fazla bir süre önce öldü. Firavun’un ölümünden 1500 yıl sonra, Kur’an-ı Kerim Firavun’un cesedinin kurtarıldığını kehanet etti. 19. yüzyılda Firavun’un mumyası keşfedildiğinde Kur’an-ı Kerim kehaneti gerçekleşti.

Maurice BucailleProf. Dr. Maurice Bucaille 1920 yılında Fransa’da doğdu ve ailesi gibi bir Hıristiyan olarak büyüdü. Orta öğreniminin ardından Fransa Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne katıldı. Daha sonra, modern Fransa’nın en ünlü cerrahı oldu, ancak bir olay hayatını tamamen değiştirdi.

Merneptah’ın mumyası, 1898’de Amenhotep II mezarında on sekiz diğer mumya ile birlikte keşfedildi. Aslen Krallar Vadisi’ne gömüldüğüne inanılıyor. Mumya, 8 Temmuz 1907’de Kahire’de Dr. G. Elliott Smith tarafından açıldı ve tanımlandı.

Krallar Vadisi

Krallar Vadisi

1975 yılında Dr. Maurice Bucaille mumyaların cesetlerini inceleme izni aldı. II.Ramesses ve Merneptah’ın ilk tıbbi muayeneleri (1974-1975) Mısır’da on doktor ve dişçiden oluşan bir ekip tarafından yapıldı. Firavun Merneptah ile ilgili çeşitli eski sorulara ışık tutan bazı keşifler yaptılar.

Firavun'un Cesedi

Firavun Merneptah

Adli kanıt, Merneptah’ın boğulma nedeniyle öldüğü adli raporunu veren Fransız cerrah ve Arkeolog Dr. Maurice Bucaille tarafından verildi. Merneptah’ın vücudu ölümcül darbelerin izlerini taşır. O zamanlar İslam, Kur’an ve kehanetleri hakkında hiçbir bilgisi yoktu. Bunun Kuran-ı Kerim’in kehaneti olduğunu öğrenince, Kur’an-ı Kerim’in kendisini okumak ve anlamak için Arapça öğrendi. Nihayetinde Müslüman oldu. Bundan sonra, kanıtlanmış bilimsel gerçekleri dini aksiyomlarla uzlaştırmaya çalışarak bir başlangıç yaptı. Bu çalışmalar sonucunda, 1976 yılında ünlü kitabı “Kuran, İncil ve Bilim” yazdı ve bu da yüksek akademik çevrelerde – özellikle Hristiyan dünyasında bir sansasyona neden oldu.

“İnsanın, kendi tarihinin belgelerini koruması, her zaman temenni edilir, fakat burada bundan daha fazla bir şey vardır: Bu belge, Hz. Musa’yı tanıyanın, mumyalanmış bir bedendeki müşahhaslaşmış tanığıdır. Hz. Musa’nın ricalarına karşı diretenin, kaçarken kovalayanın ve bu işte hayatını verenin tanığıdır. Cesedi, Allah’ın iradesiyle yok olmaktan kurtulup, Kur’ân’da da yazıldığı gibi “insanlar için bir ibret” haline dönüşenin tanığıdır. Çağdaş buluşların katkılarında, Kutsal Kitapların doğruluğunun delillerini araştıranlar için, Kahire’deki Mısır müzesinin Kral Mumyaları Salonu’nda, firavunun cesedi konusundaki Kur’ân âyetlerinin ne de parlak bir ispatı sergileniyor!”

Prof. Dr. Maurice Bucaille

Evet aklın yolu bir, ne mutlu apaçık delilleri görebilenlere.

Her şeyin en doğrusunu Allah bilir.


Kaynaklar:
https://www.alislam.org/..
The Bible, the Qur’an and Science – Prof. Dr. Maurice Bucaille

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

  1. Onur dedi ki:

    “Varlıgımızın belgelerini,delillerini ufuklarda ve kendi içlerinde onlara gösterecegiz ki bu Kur’an’ın apaçık bir hakikat oldugu onlara iyice belli olsun.Rabbinin her şeye şahid oluşu yetmez mi?” Fussilet Suresi 53.ayet-i kerime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir