Bu internet sitesinde dini hakikatlerin manevi tesirlerinden ziyade maddi tesirlerine değindik. Amaç hiçbir şekilde manevi yönleri hafife almak değildir. Asıl amacımız günümüzde bilime verilen önem sebebi ile dini gerçeklerin bazı çevrelerce bilim dışı görülmesinden kaynaklanmaktadır. İslam tüm zamanlara hitap eden daimi ve akılcı bir dindir.

Yedi Gök

Yeryüzünde ne varsa tamamını sizin için yaratan, sonra göğe yönelerek onları, yedi gök olarak tamamlayıp düzene koyan O’dur ve O, her şeyi hakkıyla bilmektedir.

(Bakara Suresi 29. Ayet)

Yedi göğü birbiriyle tam bir uygunluk içinde yaratan O’dur. Rahmânın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun?

(Mülk Suresi 3. Ayet)

Görmüyor musunuz Allah yedi göğü birbiriyle nasıl uyumlu yaratmıştır?

(Nûh Suresi 15. Ayet)

Biz, o yakın göğü gezegenlerle süsleyip donattık.

(Sâffât Sûresi 6. Ayet)

 

Bu ayetlerden kainatın yedi gökten oluştuğunu görmekteyiz. Son ayetten Güneş Sistemi (Güneş ve gezegenleri) Dünya’ya göre ilk semadır.

Güneş Sistemi, yaklaşık 100 milyar ışık yılı çapında, yaklaşık 200 milyar yıldız içeren bir sarmal gökada (Galaksi) olan Samanyolu’nda bulunur. Gökyüzündeki neredeyse tüm çıplak gözle görülen yıldızlar Samanyolu’nun bir parçasıdır. Güneş, Galaktik Merkezden 27.000 ışıkyılı arasında yer almaktadır ve Samanyolu’ndaki hızı yaklaşık 220 km/saniye’dir, böylece her 240 milyon yılda bir devrimi tamamlar. Bu devrim Güneş Sistemi’nin galaktik yılı olarak bilinir.

Diğer 50 gökada ile birlikte, Samanyolu ve yakın çevresi Yerel Grup olarak bilinen bir kümeyi oluşturmaktadır. Yerel Gruptaki iki küçük gökada ve bir dizi cüce gökada Samanyolu’nun etrafında dönmektedir. Samanyolu’nun en küçük cüce gökadaları sadece 500 ışıkyılı çapındadır. Yerel Grup (diğerlerinin yanı sıra Samanyolu ve Andromeda Gökadası içeren yerçekimiyle bağlı galaksiler kümesi), Başak Üstkümesi’nin bir bileşeni olan Yerel Üstkümesi adı verilen bir üstkümenin parçasıdır.

7 kat gök

Laniakea ve Samanyolu

Başak Üstkümesi’nde, 150 milyon ışık yılı büyük çapında en az 100 gökada grubu ve kümesi bulunmaktadır. Ve 2014’te yapılan bir araştırma, Başak Üstkümesi’nin daha büyük bir üstkümenin Laniakea’nın sadece bir parçası olduğunu gösteriyor. Üstkümeler, yüz milyonlarca ışıkyılı çapında ölçülen çok büyük ölçeklerdeki gökada gruplarıdır. Bu üstkümeler arasında, uzay sondalarının gökada veya madde yolunda çok az karşılaşacağı geniş açık alanlar vardır.

Samanyolu, Evrendeki diğer her şeyle birlikte uzayda hareket ediyor. Dünya, Güneş’in etrafında, Samanyolu’nun etrafında güneşin ve Samanyolu’nun Yerel Grubun bir parçası olarak hareket eder, yerel ortak hareket eden referans çerçevesine göre saniyede yaklaşık 630 km hızla hareket eder.

Ayetler, Güneş Sisteminin ilk göğü oluşturduğunu ve kalan 6 göğün aşağıdaki gibi gözüktüğünü göstermektedir: 2. Samanyolu galaksisi, 3. Yerel Grup, 4. Yerel Üstküme, 5. Başak Üstkümesi, 6. Laniakea Üstküme, 7. En yüksek gök: Evrenin kalan kısımları.

Her şeyin en doğrusunu Allah bilir.

Kaynak:
Quran Facts: A Scientific Overview – M. Kemal Irmak

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir