Bu internet sitesinde dini hakikatlerin manevi tesirlerinden ziyade maddi tesirlerine değindik. Amaç hiçbir şekilde manevi yönleri hafife almak değildir. Asıl amacımız günümüzde bilime verilen önem sebebi ile dini gerçeklerin bazı çevrelerce bilim dışı görülmesinden kaynaklanmaktadır. İslam tüm zamanlara hitap eden daimi ve akılcı bir dindir.

Denizlerdeki Karanlıklar ve Dalgalar

Yahut (inkârcıların küfür içindeki hâlleri) derin bir denizdeki karanlıklar gibidir. (Bir deniz ki) onu dalga üstüne dalga kaplıyor, üstünde de bulutlar var. Karanlıklar üstüne karanlıklar. İnsan, elini çıkarsa neredeyse onu bile göremez. Bir kimseye Allah, nur vermemişse, artık o kimsenin ışık ve aydınlıktan nasibi yoktur.

(Nûr Suresi 40. Ayet)

Karanlıklar üstüne karanlıklar

nur suresi 40. ayetBu ayette, derin denizlerde ve okyanuslarda bulunan karanlıktan bahsedilir. Bulutlar güneş ışınlarını hem yansıtır hem de iletir ve ışığın bir kısmını önler. Bu karanlığın ilk katmanıdır. Su, dünyaya gelen ışığın bir kısmını yansıtır ve derinlikle kademeli olarak azalarak gerisini emer. Işık tayfının renkleri, mavi ışık hariç, ilk 200 metrede birbiri ardına emilir. Renklerin art arda katman katman kaybolması nedeniyle okyanus giderek koyulaşır, yani karanlık ışık katmanlarında gerçekleşir.

Derin denizlerde ve okyanuslarda karanlık 200 metre ve daha derinlerde bulunur. Bu derinlikte neredeyse hiç ışık yoktur ve ayette geçtiği gibi “İnsan, elini çıkarsa neredeyse onu bile göremez”. 1000 metre derinliğin altı ise zifiri karanlıktır. İnsanlar özel ekipman yardımı olmadan 70 metreden fazla derinliğe dalamazlar. Bu nedenlerden dolayı, bilim adamları denizler hakkında sadece son zamanlarda ayrıntılı bilgi edinebildiler. Bu tür bilgilerin, insanın okyanusların derinliklerine dalmasını sağlayacak hiçbir donanımın bulunmadığı bir zamanda verilmesi kesinlikle Kuran’ın mucizelerinden biridir.

Dalga üstünde dalga

İç Dalgalar

Ayette geçen “dalga üstüne dalga kaplıyor” ifadesini ilk başlarda bir çok insan anlayamadı ve bunun edebi bir ifade olduğunu zannettiler. Çünkü baktığımızda sadece denizin üstünde dalgalar görürüz ve alt tarafının durgun bir sudan ibaret olduğunu düşünürüz.

Bilim adamları geçen yüzyılda farklı yoğunluk katmanları arasında meydana gelen alt yüzey dalgalarının olduğunu keşfettiler. Bu iç dalgalar denizlerin ve okyanusların derin sularını kaplar çünkü derin su, üstündeki sudan daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir. İç dalgalar yüzey dalgaları gibi davranır. Tıpkı yüzey dalgaları gibi kırılabilirler. İç dalgalar insan gözü tarafından ayırt edilemez, ancak belirli bir yerde sıcaklık veya tuzluluk değişiklikleri incelenerek tespit edilebilir.

Bu dalgalar 100 metreye kadar yükseklikleri ve yüzlerce mil genişlikleri ile çok büyük olabilir. Okyanusta, bu tür dalgalar genellikle gelgitler suyun okyanus tabanındaki batık dağların üzerinden hareket etmesine neden olduğunda oluşur. İç dalgalar okyanuslardaki farklı su katmanlarının karıştırılmasında önemli bir rol oynar ve bu da iklimi etkiler. Bu tür karıştırma oranı, mevcut iklim modellerinde en büyük belirsizlik alanlarından biri olmaya devam etmektedir.1http://news.mit.edu/2010/peacock-waves-0428

Her şeyin en doğrusunu Allah bilir.

Kaynaklar:
Quran and Modern Science – Dr. Zakir Naik
International Commission on Scientific Signs in the Qur’an and the Sunnah

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

 1. Saban Kaçmaz dedi ki:

  Esselamun aleyküm kardeşlerim ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş Allah c.c muhaffak eylesin bu güzel açıklamaların kitap olarak elinizde mevcut varmıdır ? Alma ihtimalimiz olabilirmi? Hayırlı günler

 2. Shaikh Abdul Hamid dedi ki:

  Jazaak’Allahu khaira

 3. İsa Gümüş dedi ki:

  Allah sizden razı olsun emeğinize sağlık harika bir site inanın çok önemli bir iş çıkarmışsınız tebrik ederim

 4. Ahmet dedi ki:

  Kardeşlerim ellerinize sağlık çok değerli bilğileri kitap haline getirebildinizmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir